پله – مرحله آلرژی محققان بارداری رژیم غذایی

پله – مرحله: آلرژی محققان بارداری رژیم غذایی دوران کودکی برنامه غذایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

پافشاری نادرست بر سقف قیمت دلار باعث شده است که سفته‌بازان بازار، ارزی دیگر را جهت کسب سود گزینش کنند. این گزینش موجب حبابی شدن قیمت‌ها شده؛ به‌گونه‌ای که رابطه

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

عبارات مهم : بازار

پافشاری نادرست بر سقف قیمت دلار باعث شده است که سفته بازان بازار، ارزی دیگر را جهت کسب سود گزینش کنند. این گزینش موجب حبابی شدن قیمت ها شده؛ به گونه ای که رابطه برابری ارزها در بازار داخلی به هم خورده هست. مقایسه نسبت داخلی یورو به دلار با نسبت بازار جهانی نشان می دهد که قیمت ارز اروپایی در بازار داخلی حبابی شده است هست. روز چهارشنبه هر یورو با قیمت 4 هزار و 820 تومان به فروش می رسید.

در این شرایط، سیاست گذار دو گزینه پیش رو دارد؛ یا حباب یورو را با پایین آوردن قیمت آن از بین ببرد یا اجازه دهد بهای دلار به تناسب شرایط کنونی تعدیل شود. روش نخست به معنی عرضه یورو با قیمت ارزان تر در بازار ارز هست؛ اقدامی که موجب حراج منابع ملی و اتلاف سرمایه می شود. جهت اجرای روش دوم نیز ملاحظات سیاسی باید کنار گذاشته و به روندهای واقعی بازار توجه شود. به این ترتیب، می توان با تنظیم قیمت دلار متناسب با سطح بهای ارز اروپایی زمینه های آربیتراژ ارزی را از میان برد؛ انفعال سیاست گذار در اوضاع کنونی خطر آربیتراژ و قاچاق ارز را زیاد کردن می دهد. در این حالت نیز منابع کشور به شکل دلار از مرزها خارج می شود و به صورت یورو با نشانه کسب سود ریالی وارد بازار می شود؛ اتفاقی که رفتارهای سفته بازانه را شدت یافتن خواهد کرد.

روز گذشته، یورو رشد بیشتری را از دلار تجربه کرد تا حباب قیمت آن زیاد شود. روز گذشته، دلار به آستانه مرز روانی 3 هزار و 900 تومان نزدیک شد و یورو به محدوده 4 هزار و 820 تومان رسید. روز چهارشنبه دلار با 10 تومان زیاد کردن به قیمت 3 هزار و 895 تومان رسید. یورو نیز با 15 تومان رشد به بهای 4 هزار و 820 تومان رسید. بررسی های نشان می دهد، ارزش یورو در تابستان زیاد از تقویت آن در بازارهای جهانی اوج رفته و اطراف قیمت آن حباب شکل گرفته هست. ارز اروپایی در تابستان در حالی که حدود 7 درصد در بازارهای جهانی در برابر دلار تقویت شد، در بازار داخلی حدود 13 درصد رشد را تجربه کرد، درواقع در اوضاع کنونی، ارزش یورو در بازار داخلی بالاتر از بازار جهانی قرار گرفته است.

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

به عنوان مثال ساعت 4 بعدازظهر پانزدهمین روز شهریورماه، نسبت یورو به دلار در بازارهای جهانی 193/ 1 بود، با این حال از تقسیم قیمت یورو (4820 تومان) به دلار (3895 تومان) در بازار داخلی رقم 237/ 1 به دست می آمد که حدود 6/ 3 درصد زیاد از بازار جهانی بود. اوج بودن ارزش یورو در بازار داخلی نسبت به بازار جهانی می تواند زمینه ساز آربیتراژ ارزی شود و یک معامله گر از تفاوت قیمتی دو بازار کسب سود کند. در این وضعیت، معامله گر ارزی می تواند دلار را از بازار داخلی خارج و آن را به یورو تبدیل کند. این معامله گر بعد از آن یورو را به بازار داخلی آورده و با فروش آن، حجم ریالی بیشتری نسبت به مقدار اولیه به دست می آورد.

البته نظر های متفاوتی در مورد حباب ارز اروپایی در بازار داخلی وجود داشته و دارد. پیش از این مدیر کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در مورد حباب ارز اروپایی، عنوان کرده بود: هیچ حبابی در بازار یورو و دلار وجود ندارد. البته این اظهارنظر پیش از ثبت رقم های کنونی و در اوایل شهریورماه صورت گرفته بود که فاصله قیمت ها چندان مشهود نبود. گروهی دیگر در بازار و به خصوص در میان صرافان، در روزهای اخیر به حباب یورو اذعان کرده اند. دراین میان، عده ای از آنها علت این عنوان را به محدودیت های جابه جایی ارزی ارتباط دادند.

پافشاری نادرست بر سقف قیمت دلار باعث شده است که سفته‌بازان بازار، ارزی دیگر را جهت کسب سود گزینش کنند. این گزینش موجب حبابی شدن قیمت‌ها شده؛ به‌گونه‌ای که رابطه

پیش از این، سعید مجتهدی، مدیر کانون صرافان در مصاحبه با خبرگزاری «ایرنا» عنوان کرده بود که در گذشته، عده ای از صرافان با اظهارنامه، ارزهای متفرقه را به صورت قانونی وارد می کردند. صرافان باور دارند، کم کردن حجم اسکناس یورو منجر به رشد زیاد آن در بازار داخلی نسبت به بازارهای جهانی شده است هست. دسته دیگری از معامله گران اعتقاد دارند، در بازار یورو حباب وجود دارد، ولی هزینه های تبدیل و جابه جایی باید در مورد میزان این حباب در نظر گرفته شود. فعالان بازار دامنه ای متغیر و بین 30 تا 70 تومان را مرتبط با این هزینه ها دانسته اند. به این ترتیب، با کسر این هزینه ها نیز قیمت یورو در بازار داخلی دارای حباب خواهد بود.

در این شرایط، بازارساز ارزی می تواند با پایین آوردن قیمت یورو یا اوج بردن قیمت دلار در بازار داخلی حباب را کم کردن دهد. درصورتی که با کسر هزینه های تبدیل و جابه جایی، ارزش دلار در بازار داخلی 3 هزار و 980 تومان باشد، حباب از میان خواهد رفت. عدد خام بدون این هزینه ها حدود 4 هزار و 40 تومان هست، البته درصورتی که یورو به مرز 4 هزار و 650 تومان نیز عقبگرد کند، حبابی در بازار وجود نخواهد داشت. بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند، بازارساز به علت ملاحظات بیرونی و بعضی هزینه ها عملیات عاجلی را جهت مسئله یادشده انجام نداده هست. این در حالی است که با وجود سخت بودن مجرای آربیتراژ ارزی، معامله گران جهت کسب سود از تفاوت قیمت بازارها انگیزه زیادی دارند و در نهایت بعد از متوجه شدن این موضوع، فعالیت های میانبری را جهت سودگیری انجام خواهند داد.

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

پافشاری نادرست بر سقف قیمت دلار باعث شده است که سفته‌بازان بازار، ارزی دیگر را جهت کسب سود گزینش کنند. این گزینش موجب حبابی شدن قیمت‌ها شده؛ به‌گونه‌ای که رابطه

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | قیمت بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

خطر «آربیتراژ» در بازار ارز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs