پله – مرحله آلرژی محققان بارداری رژیم غذایی

پله – مرحله: آلرژی محققان بارداری رژیم غذایی دوران کودکی برنامه غذایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اجتماعی طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

«تعدادی از زوج‌ها جهت کسب درآمد بیشتر، دست به‌ طلاق صوری می‌زنند تا ماهانه مبلغی را به‌ عنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت کنند.» 

طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

عبارات مهم : ایران

«تعدادی از زوج ها جهت کسب درآمد بیشتر، دست به طلاق صوری می زنند تا ماهانه مبلغی را به عنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت کنند.»

این خبری بود که «علی رستمیان»، یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به یکی از خبرگزاری ها اعلام کرد و گفت: «برخی از بند 3 ماده 48 قانون حمایت از خانواده، سوء استفاده کرده و با طلاق صوری حرمت خانواده را از بین می برند تا درآمدشان زیاد کردن پیدا کند.» البته، این اتفاق، ماجرای تازه ای نیست و در چند سال گذشته هم بعضی خانواده ها جهت معافیت فرزندان ارزش از سربازی به طلاق صوری، روی آورده بودند، به طوری که تا چند وقت، طلاق جهت معافیت سربازی، تیتر اول رسانه های کشور بود.

با این همه، «انوشیروان محسنی بندپی»، مدیر شرکت بهزیستی کشور، این عنوان را تکذیب می کند و به «ایران» می گوید: «سازمان بهزیستی کشور تا آخر سال 95، به هر زن سرپرست خانوار 53 هزار تومان پرداخت می کرد که این رقم در حال حاضر، به 168 هزار تومان رسیده هست. به همین علت، طلاق صوری جهت دریافت این مبلغ منطقی نیست.»

طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

وی می افزاید: در گذشته، بعضی از خانواده ها جهت معافیت از سربازی دست به طلاق صوری می زدند ولی به عقیده من، رواج طلاق صوری جهت دریافت مستمری منقطی نیست. چراکه، هیچ خانواده ای حاضر نیست، آبروی خود را ببرد و تنها زندگی کند تا تنها، ماهانه 168 هزار تومان از بهزیستی دریافت کند. مدیر شرکت بهزیستی کشور راجع به تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش شرکت بهزیستی، می گوید «حدود 210 هزار زن سرپرست خانوار از بهزیستی مستمری دریافت می کنند که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. در مورد طلاق صوری خانواده ها جهت دریافت مستمری هم نمی توان بدون بررسی قضاوت کرد. به همین علت، کسانی که مدعی این اتفاق هستند باید مستندات خود را ارائه کنند تا بهزیستی این عنوان را پیگیری کند.»

حبس و جزای نقدی جهت خانواده های متخلف!

«تعدادی از زوج‌ها جهت کسب درآمد بیشتر، دست به‌ طلاق صوری می‌زنند تا ماهانه مبلغی را به‌ عنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت کنند.» 

رستمیان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به جزای نقدی و حبس جهت خانواده های متخلف اعتقاد هست، چون این افراد به قداست و جایگاه خانواده لطمه می زنند، قانونگذار باید جهت آنها مجازات سنگین درنظر بگیرد. «فاطمه عباسی»، مشاور امور بانوان مدیر شرکت بهزیستی نیز در گفت و گو با «ایران» می گوید: تنها نمی توان به نظر یک نهاد در مورد مجازات متخلفان اکتفا کرد. به همین دلیل، مورد نیاز است بعد از اثبات موضوع، نهادهای مربوطه از جمله قوه قضائیه، در مورد مجازات متخلفان تصمیم گیری کنند.

وی می افزاید: بهتر است آقای رستمیان نماینده مردم سلسله و دلفان مجلس مستندات خود را در این زمینه ارائه کند تا مشخص شود این اتفاق به وسیله چه کسانی و در چه استان هایی صورت گرفته هست. عباسی در ادامه تأکید می کند که تمام زنان سرپرست خانوار کشور تحت پوشش شرکت بهزیستی قرار نمی گیرند و این سازمان، تنها زنان کم بضاعتی را که به وسیله مددکاران تأیید شده است باشند وارد تناوب حمایت می کند. وی طلاق صوری جهت کسب درآمد را غیرمنطقی می داند و تأکید می کند: اگر هم بعضی از افراد دست به چنین کارهایی بزنند که من آن را بعید می دانم، این مسئله مربوط به شرکت بهزیستی نمی شود.

البته، در گذشته بعضی جهت معافیت سربازی به طلاق صوری، روی آورده بودند که با پیگیری مسئولان مربوطه، متوقف شد. وی راجع به خدماتی که در دفتر زنان و خانواده بهزیستی به زنان سرپرست خانوار ارائه می شود، می گوید: اهدای 15 میلیون تومان وام اشتغال بلاعوض و تأمین هزینه تحصیل مدرسه و دانشگاه فرزندان، از جمله خدماتی است که این دفتر به زنان سرپرست خانوار کم بضاعت اعطا می کند تا آنها مهارت های کافی جهت توانمندسازی را یاد بگیرند.

طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

افزایش طلاق صوری جهت مستمری را رد می کنم

«علی ساری»، یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس هم اعتقاد هست، زیاد کردن طلاق صوری خانواده ها جهت دریافت مستمری از بهزیستی غیرمنطقی هست. بنابراین، این عنوان در جامعه به ندرت اتفاق می افتد و نباید آن را به کل کشور تعمیم داد. ساری با اشاره به اینکه ممکن است بعضی خانواده ها مسئله اقتصادی داشته باشند ولی هیچ کدام حاضر نیستند کانون خانواده را جهت به دست آوردن این پول ناچیز از بین ببرند، به «ایران» می گوید: مگر بهزیستی به جامعه نشانه و افراد تحت پوشش خود چقدر می دهد؟ به نظر من، هیچ خانواده ای حاضر نیست جهت به دست آوردن این پول ناچیز، با آبروی خود و خانواده اش بازی کند.

برخورد با کسانی که جهت دریافت پول طلاق می گیرند

«تعدادی از زوج‌ها جهت کسب درآمد بیشتر، دست به‌ طلاق صوری می‌زنند تا ماهانه مبلغی را به‌ عنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت کنند.» 

«فاطمه ذوالقدر»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم با تأکید بر اینکه اگر خانواده ای جهت دریافت مستمری دست به چنین اقدامی زده، حتماً با او برخورد خواهد شد، به «ایران» می گوید: در کنار طلاق های واقعی، طلاق های صوری به عنوان یک راهکار جهت گرفتن مستمری یا اخذ معافیت فرزند از خدمت سربازی به وسیله زوجین صورت می گیرد که این خود یک آسیب اجتماعی بسیار جدی است و کاملاً خلاف قانون است.

وی با تأکید بر اینکه، این آسیب را نباید صرفاً به پای نقص در قوانین و مقررات یا فشار اقتصادی موجود نوشت، می افزاید: بعضی آسیب ها برخاسته از اتخاذ و گزینش راحت ترین راه ها جهت برون رفت از پرسشها هست. مشکلاتی که یقیناً می پذیریم که فشار اقتصادی بر خانوارها آنها را به این سمت و سو سوق داده است.

طلاق صوری جهت دریافت مستمری و تسهیلات بهزیستی

ایران آنلاین

واژه های کلیدی: ایران | معافیت | دریافت | سربازی | خانواده | معافیت سربازی | سازمان بهزیستی | حمایت از خانواده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs